Livsmedelsverkets råd för elever – bönor varje dag
Livsmedelsverket har nyligen skärpt sina riktlinjer och rekommenderar baljväxter varje dag och max 125 gram rött kött i veckan. Samtidigt anser landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) att det bör serveras något animaliskt varje dag.
Vad skolelever lägger på tallriken har väckt stor debatt runtom i landet.
I början av året kom Livsmedelsverket med nya nationella riktlinjer för skolmaten. Enligt myndigheten är råden framtagna för att ge eleverna så bra förutsättningar som möjligt för att prestera och fokusera i skolan.
Skolmaten är också för att ge eleverna jämlik kunskap om vad som är nyttig och hälsosam mat, säger Emelie Elin, kostvetare på Livsmedelsverket.
För första gången innehåller riktlinjerna en konkret maxgräns för rött kött: 125 gram, en normalportion. Det motsvarar ungefär 12 till 14 köttbullar eller en hamburgare.
När skolan serverar rött kött uppmuntrar riktlinjerna också till servering av ”hybridrätter” där köttet blandas med till exempel baljväxter som böner, linser eller ärtor.
Syftet med riktlinjerna är att ”främja hälsa hos barn som växer och utvecklas”
Forskning visar på en ökning av tarmcancer kopplat till rött kött, säger Emelie Elin.
Men att det är mer vegetarisk mat i skolan har väckt politisk debatt runtom i landet och fått föräldrar att reagera. I Umeå skickar föräldrar med matlåda till barnen och i Sjöbo föreslås skolorna sluta med helvegetariska dagar. I Stockholm inför man nu ett matprogram för att minska matutsläppen med 40 procent till 2030, vilket fått oppositionen att reagera.
Landsbygdsminister Peter Kullgren tycker att elever ska bli erbjudna ett animaliskt alternativ varje dag.
Det kanske går att kombinera med Livsmedelsverkets rekommendationer. Men jag tycker att det mest centrala är att ungarna äter. Och alternativet om dom inte gillar maten är att dom springer till kiosken och trycker i sig tomma kalorier, säger han.
Livsmedelsverket menar att mättnaden hos barnen är viktig men att det även finns andra aspekter att ta hänsyn till.
Skolmåltiden har också en jätteviktig roll att erbjuda variation som inte äts hemma och som är bra för hälsan, säger Emelie Elin.