Oatly förbjuds använda ordet ”milk” i UK
Det svenska havredrycksföretaget Oatly har förlorat en rättsprocess i Storbritannien och får nu inte använda ordet ”milk” i sin marknadsföring på den brittiska marknaden. Beslutet fattades av landets högsta domstol efter en lång juridisk konflikt med mejeriindustrin.
Domstolen slog fast att användningen av mejerirelaterade termer kan riskera att "vilseleda" konsumenter, trots att växtbaserade produkter redan tydligt skiljer sig från animaliska alternativ i märkning och innehåll. Oatly får därför inte heller använda sin slogan ”Post Milk Generation” i Storbritannien.
Företaget har uttryckt besvikelse över domen och menar att den begränsar konkurrensen och försvårar för växtbaserade alternativ att etablera sig på lika villkor. Kritiker anser samtidigt att beslutet är ett resultat av långvarig lobbying från mejeribranschen.
Även brittiska Vegan Society har reagerat på domen och menar att reglerna riskerar att bromsa innovation och omställningen mot mer hållbara livsmedel. Organisationen lyfter att många konsumenter redan använder växtbaserade drycker och att begrepp som ”havremjölk” hjälper människor att förstå hur produkterna används.
Beslutet kommer samtidigt som liknande diskussioner pågår inom EU kring vilka namn växtbaserade produkter ska få använda. Frågan väntas få stor betydelse för hur framtidens livsmedel marknadsförs i Europa.