Hoppa till huvudinnehåll
Frukt och grönt uppradat på ett vitt bord
Vegokoll

Dagligvaruaktörer vill ta bort momsen på frukt och grönt

Det är dags att slopa momsen på frukt och grönt, och därmed göra en mer näringsriktig kost mer tillgänglig för alla. Det menar Ica Gruppens vd Nina Jönsson i ett debattinlägg – och får medhåll av Axfoods hållbarhetschef Åsa Domeij.

Nio av tio barn når inte Livsmedelsverkets rekommendation att äta 500 gram frukt, bär och grönsaker om dagen. Bara hälften av barnen får i sig detta, och endast en tredjedel äter frukt dagligen. Barn i familjer med högre socioekonomiska villkor eller med högutbildade föräldrar äter oftare frukt, liksom ​barn med utländsk bakgrund. Detta konstaterar Ica Gruppens vd Nina Jönsson i en debattartikel i Dagligvarunytt.

En del av lösningen är enligt henne att slopa momsen på frukt och grönt, och därmed göra en mer näringsriktig kost mer tillgänglig för alla.

Folkhälsa handlar om goda och likvärdiga livsvillkor för hela befolkningen. Men god folkhälsa sparar även resurser åt samhället, eftersom det i regel är mycket mer kostnadseffektivt att förebygga än att behandla sjukdom, skriver hon bland annat.

Nina Jönsson framhåller även att Ica arbetar för att kunna erbjuda kunderna bra mat som också gynnar folkhälsan till rätt pris:

Genom effektiviseringar, dialog med leverantörerna och investeringar i pris har Ica lyckats få ner priset på frukt och grönt rejält.

Frågan om sänkt eller slopad matmoms är dock inte ny i branschen.

Det är en fråga som vi på Axfood har drivit i flera år och som är väl förankrad i koncernledningen, säger hållbarhetschefen Åsa Domeij.

Det hon syftar på är Axfoods förslag till en hållbar livsmedelsstrategi: Mat 2030, som innehåller över hundra förslag till politiker, myndigheter och näringsliv, och där sänkt eller slopad matmoms på alla hållbarhetsmärkta varor – inklusive frukt och grönt – är ett.

Det är bra om detta med att använda momsen som styrmedel blir en branschfråga som kan breddas även till övrig hållbarhetsmärkning. Ju fler aktörer som driver på i den riktningen, desto bättre!

Vill du äta mer vego? Ladda ner vår kostnadsfria app Välj Vego och få tillgång till aktuella utmaningar. Det finns också möjlighet att starta egna utmaningar! Välj hur mycket vego du vill äta (frukost, lunch, middag eller alla) och bjud in vänner. Starta dina nya vegovänliga vanor idag! 

Ladda ner vårt nya inspirationsmagasin - helt kostnadsfritt!

Ladda ner

Prenumerera på vegobrevet

Håll dig uppdaterad om vad som händer här och i vegovärlden